Krajowe Centrum ds. AIDS, będące agendą Ministra Zdrowia, realizowało kampanię „Coś was łączy? Zrób test na HIV”. W ramach kampanii Centrum zachęcało do wykonywania bezpłatnych testów na obecność wirusa HIV, prowadziło akcje informacyjne i obchody Światowego Dnia AIDS 1 grudnia 2016 roku.
W ramach Europejskiego Tygodnia Testowania w kierunku HIV w wielu punktach konsultacyjno-diagnostycznych, można było wykonać badanie w kierunku HIV anonimowo i bezpłatnie oraz skorzystać z poradnictwa na temat HIV/AIDS. Szacuje się, że w Polsce nawet 35 tys osób żyje z HIV, a blisko co druga o tym nie wie i może nieświadomie zakażać. Dzięki regularnie przyjmowanym lekom osoby, które są zakażone, mogą mieć dobrą jakość życia i mieć zdrowe dzieci. Osoba świadoma tego, że jest zakażona HIV, ma szansę zadbać o zdrowie swoje i swoich bliskich.
Światowy Dzień AIDS, obchodzony 1 grudnia, został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1988 roku, aby zwrócić uwagę świata na problemy wynikające z epidemii HIV/AIDS. Tegoroczne hasło UNAIDS, ONZ-owskiego programu na rzecz walki z epidemią, brzmiało: „Ręce w górę za profilaktyką HIV” (Hands up for #HIVprevention).
Symbolicznie przyjęto, że solidarność z osobami żyjącymi z HIV i AIDS i ich bliskimi okazuje się za pomocą czerwonej kokardki, jest to nieodłączny element obchodów Światowego Dnia AIDS. Kokardka w sferze publicznej, podczas obchodów Światowego Dnia AIDS przypomina, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem. W realizację tej kampanii włączyło się szereg organizacji pozarządowych i ogólnopolskich portali, które w Światowym Dniu AIDS zamieściły na swoich stronach internetowych Czerwoną Kokardkę.